فیزیوتراپی مچ دست و انگشتان

فیزیوتراپی مچ دست و انگشتان | فیزیوتراپی دست

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فیزیوتراپی مچ دست و انگشتان ، دست یک عضو بسیار متحرک در بدن است که کارهای روزمره افراد مثل برداشتن اشیا، غذا خوردن، لباس پوشیدن و... را انجام میدهد. برگرداندن عضو به حالت اولیه بعد از آسیب در کمترین زمان ممکن اهمیت زیادی دارد.

در آسیب های دست مثل شکستگی ها یا آسیب های عضله، اگر این عضو تورم داشته باشد، اول با آموزش حرکات صحیح دست را بالاتر از سطح بدن قرار می دهند تا با دامنه حرکتی کوتاه تورم را تخلیه کرد. بعد از آن برای جلوگیری از کوتاهی تاندون های دست یا چسبندگی عضلات تمرینات کششی استفاده می شود. در مرحله آخر تمرینات تقویتی برای همه عضلات و کامل کردن دامنه حرکتی برای بازگشت بیمار به فعالیت های عادی به وی داده می شود.

روش های فیزیوتراپی دست

جریان الکتریکی: جریان های الکتریکی در کاهش درد، تورم، بازآموزی حرکات و ترمیم عصب به کار گرفته می شود.

اولتراسوند که موج هایی با فرکانس بالا تولید می کند، با هدف کاهش  التهاب، چسبندگی و کمک به فرآیند ترمیم بافت استفاده می شود.

لیزر: لیزر با سه هدف کاهش درد، ترمیم و کاهش التهاب استفاده می شود.

مگنت: نیروی الکترومغناطیس با هدف کاهش درد و کمک به جوش خوردگی استخوان استفاده می شود. این دستگاه در شکستگی های جوش نخورده بسیار موثر است.

هات پک یا گرما دهی: گرما برای نرم شدن بافت نرم در فیزیوتراپی دست قبل از شروع درمان های دستی و همچنین کاهش درد استفاده می شود.

سرما درمانی: برای کاهش التهاب و کم کردن درد بعد از تمرین درمانی می توان از سرما استفاده کرد.

حمام متضاد: از گرما و سرما به صورت متوالی پشت سر هم در کاهش تورم، درد، اختلالات عصبی و اماده شدن برای درمان های دستی استفاده می شود.

برای به دست آوردن دامنه حرکتی و کشش عضلات کوتاه شده، تجهیزات مختلف ورزشی مثل کش ها ، وزنه ها و سایر وسایل تمرین درمانی هم به کار گرفته می شود.

فیزیوتراپی انگشتان دست

انگشت دست دارای سه مفصل است. یک مفصل که به ناخن نزدیک تر است و به آن مفصل اینترفالانژیال دیستال DIP می گویند. مفصل بعدی که به کف دست نزدیک تر است یا به عبارتی مفصل میانی انگشت را مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال PIP می نامند و مفصل بین انگشت و کف دست مفصل متاکارپوفالانژیال MCP نام دارد.

برای درمان آسیب های مفصل میانی انگشت، این مفصل را در حداقل مدت ممکن بی حرکت کرده و بلافاصله بعد از بی حرکتی حرکات آن را شروع میکنند. درمان محدودیت حرکتی در مفصل میانی انگشت مشکل است. تورم این مفصل  امکان دارد طولانی شود و محدودیت حرکتی آن دیرتر بهبود پیدا کند.

با حرکات فیزیوتراپی میتوان بر محدودیت حرکتی که بعد از ضربه در مفاصل انگشت به خصوص مفصل میانی ایجاد شده، غلبه کرد. انجام به موقع این حرکات زیر نظر پزشک متخصص و فیزیوتراپیست  نتیجه درمانی بهتری به دنبال دارد. 

فیزیوتراپی دست نوزادان

بیماری erb palsy یا ضایعه شبکه بازویی به دلیل کشیده شدن دست و آسیب به شبکه بازویی نوزاد در زمان تولد به وجود می آید. در این ضایعه اعصابی که مسئولیت حس و حرکت بازو، دست و انگشتان هستند آسیب می بینند و کودک در حین تولد حس و توان حرکتی دستش را ازدست می دهد. 

درمان کودکان مبتلا به ارب پالسی از هفته سوم آغاز می شود و این درمان تکنیک های فیزیوتراپی دست و pnf و تمرین درمانی به همراه استفاده از جریان های الکتریکی را در بر می گیرد.

مدت فیزیوتراپی دست

مدت زمان فیزیوتراپی دست به عارضه ایجاد شده بستگی دارد. برای مثال اگر آسیب در ناحیه عصب فرد باشد، درمان آن زمان بیشتری نیاز دارد اما زمان دوره در گرفتگی های عضلانی و یا اسپاسم ها، و تاندونیت ها کاهش پیدا می کند. آسیب دیدگی درمان های دستی فیزیوتراپی و ماساژ درمانی نیز در این موارد کاربرد دارد. زمان فیزیوتراپی در شکستگی های استخوانی به نوع و محل شکستگی بستگی دارد و تا بهبودی کامل دامنه حرکتی و عملکردی فیزیوتراپی ادامه دارد.

 

ارتباط با ما

logo.png
آدرس: مسیر ۱:بلوار میرداماد، نرسیده به میدان مادر، جنب مسجد الغدیر، پلاک ۱۳۳
مسیر ۲: بلوار میرداماد، خیابان نسا، خیابان زرنگار، جنب مسجد الغدیر

درباره فیزیوتراپی فانوس

کلینیک فیزیوتراپی فانوس از سال ۱۳۹۷ در فضایی مناسب و با استفاده از دستگاه های مدرن و متدهای نوین درمانی و امکانات مناسب در فضایی آرام آماده ارائه خدمات به بیماران محترم می باشد. کلینیک فیزیوتراپی فانوس ضمن رعایت استانداردهای وزارت بهداشت و پایبندی به اصول اخلاق حرفه ای خدمات جامع فیزیوتراپی بیماران ارتوپدی، نورولوژی، سالمندان، آسیب های ورزشی و اختلالات کف لگن را ارائه مینماید.

 

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئو سئو هاما

Search